Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu (KBAS)

Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu (KBAS), etkilenen ekstremitede şiddetli ağrı, otonomik vazomotor fonksiyon bozukluğu, deri ve kemiklerin yapısal değişiklikleri, bozulmuş hareket kabiliyeti ve psikolojik değişiklikler ile karakterize semptomlardan oluşur. KBAS’ın iki tipi mevcuttur. En sık görülen tip 1 KBAS’tır ve en fazla ekstremite travmasına bağlı olarak görülür. KBAS tip 2, kozalji olarak da bilinir, genellikle bir travma sonrası görülen periferik sinir hasarına bağlı yanıcı ağrıyı tanımlamaktadır.

 

Ağrı; KBAS’da temel belirtidir ve başlatıcı lezyonla uyumsuz olarak daha şiddetlidir. Sıklıkla yanıcı karakterdedir, elektrik çarpması şeklinde, vurucu tarzda ağrı da görülebilir. Deri ısısında sıcaktan soğuğa, renginde ise kırmızıdan soluk ve morarmaya kadar değişiklikler görülür. Ödem, ciltte parlaklık ve ileri dönemde cilt kuruluğu tipiktir. İlk dönemde kıllanmada artış görülürken, ileri dönemlerde tırnaklarda kalınlaşma, kırılma, kıllarda dökülme görülür. Kaslarda zayıflama ve deride incelme gelişir. Parmaklarda pençe el deformitesi gelişebilir. Kaslarda güç kaybı, kas spazmları görülebilir. Kemiklerde osteoporotik değişiklikler oluşur. Depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu görülebilir.

 

KBAS nedenleri arasında travma, nörolojik nedenler, cerrahi sonrası, enfeksiyonlar, damar hastalıkları, kas iskelet sistemi hastalıkları, ilaçlar yer alır. Tanı, klinik değerlendirmenin yanı sıra konvansiyonel radyografi, üç fazlı kemik sintigrafisi, termografi, tanısal sempatik blokaj, elektronöromyografi, MRG, vasküler incelemeler, kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile konulabilir. Kompleks bölgesel ağrı sendromu tedavisi, hasta eğitimi, fizik tedavi, medikal tedavi ve girişimsel tedavilerin birlikte uygulandığı agresif bir tedavi programının uygulanmasını gerektirir.