Kuyruk Sokumu (Koksiks) Ağrısı

Kuyruk sokumu ağrısı düşme, travma, sert bir zeminde uzun süre oturma, kuyruk kemiğinin dejeneratif eklem değişiklikleri veya vajinal doğum sonrası ortaya çıkabilir. Ancak hastaların bir kısmında ağrının nedeni bilinmemektedir.

 

Kuyruk sokumu ağrısı sıklıkla künt bir ağrıdır ancak oturma, oturduğu yerden ayağa kalkma sırasında veya uzun süre ayakta durma ile keskin ağrı karakterine dönüşür. Dışkılama, menstrual dönemler sırasında ağrını şiddetinde artış görülebilir. Ağrıyı azaltmak amacı ile otururken öne doğru eğilmek, yastık üzerine oturmak, ağrılı bölgeye ısı veya buz uygulamak ve ağrı kesici kullanımı uygulanabilir.

 

Bu tedavilere rağmen ağrının devam etmesi durumunda röntgen ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki yapılmalı, kırık veya çıkık varlığı araştırılmalıdır. Ağrının kronikleşmesi durumunda sıcak su oturma banyosu, fizik tedavi uygulamaları, ağrı kesici ilaçlara ek olarak bazı antidepresan veya anti-epileptik ilaçlar, ve girişimsel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Kuyruk kemiği etrafına lokal anestezi ve steroid enjeksiyonu ile birkaç hafta ağrı hafifletebilir. Ganglion impar RF yöntemi de uygulanabilecek girişimsel tedavi yöntemleri arasındadır. Diğer tüm yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda, koksiks kemiği cerrahi olarak çıkarılabilir.