Pelvik Ağrı Sendromu

Alt karın bölgesinde, kasıklarda, rektal alanda 6 aydan uzun süredir devam eden ağrı olarak tanımlanır. Kadın ve erkeklerde görülebilmektedir. Kadınlarda adet dönemleri ile ilişkili olabilir ya da olmayabilir. Hastaların önemli bir kısmında sinir sisteminin fonksiyon bozukluğu sonucunda nöropatik ağrı formunda görülür. Bu ağrılar künt ya da keskin karakterde olup ataklarla şiddetlenen sürekli ağrı şeklindedir. Makat bölgesinde dolgunluk hissi, idrar yaparken, dışkılama ve cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında yanma hissi olabilir. Ağrı uzun süre ayakta kalmakla da şiddetlenebilir. Bu hastaların birçoğu uzun süre sistit, prostatit, epididimit ön tanıları ile antibiyotik tedavisi görüp yanıt alınamayan hastalardan oluşmaktadır.  

 

Kronik pelvik ağrının nedenlerinden bazıları endometriozis, pelvis taban kaslarında gerginlik, pelvik konjesyon sendromu, pelvik inflamatuar/adezif hastalık, myomlar, irritabl bağırsak sendromu, testis ilişkili problemler, varikosel ameliyatları sonrası, kronik prostat problemleri, interstisyel sistittir. Diğer yandan depresyon, kronik stres veya cinsel ya da fiziksel istismar öyküsü, kronik pelvik ağrı riskini artırabilir. Kronik pelvik ağrının nedenini bulmak genellikle zordur. Ayrıntılı fizik muayene, iltihap ve enfeksiyon parametrelerini içeren kan testleri, ultrason, MRG gibi görüntüleme yöntemleri gerekebilmektedir. Nedenin bulunamadığı durumlarda uygulanacak tedavi kronik pelvik ağrının yönetilmesi olmalıdır.

 

Pelvik ağrı sendromunda ağrıya yönelik antidepresan, anti-epileptik ilaçlar ve güçlü opioidler kullanılabilir. Pelvik taban kaslarına yönelik egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları bazı hastalarda faydalı olabilmektedir. Girişimsel ağrı tedavisi için sempatik bloklar, iliohipogastrik ve ilioinguinal sinir blokajı ve TAP blok tedavileri uygulanabilir.