Priformis Sendromu

Piriformis kası kalça hareketlerinde görev alır ve gluteal kasların altında bulunur. Bu derin kas sakrumdan başlar ve uyluğa bağlanır. Piriformis kasının hemen altından siyatik sinir geçmektedir. Piriformis sendromu, piriformis kasının altında siyatik sinirin sıkışması ile oluşur. Piriformis kasının kalınlaşması, iltihaplanması veya gerilmiş olması nedeniyle siyatik sinirde bası oluşur. Piriformis kasındaki bu değişiklikler aşırı spor ya da ağır kaldırma gibi fiziksel aktiviteler neticesinde oluşabilir. Pozisyonu değiştirmeden uzun süre oturmak da başka bir tetikleyici faktördür. Doğrudan kalçanın üzerine düşüldüğünde kalça kaslarında oluşan doku yaralanması da Piriformis sendromuna neden olabilir. Sakroiliak eklem disfonksiyonu da Piriformis sendromunu tetikleyebilen kas gerginliğine yol açabilir.

 

Siyatik sinirin sıkışması nedeniyle şiddetli kalça ve uylukta ağrı, uyuşma, ve karıncalanma belirtileri özellikle hastalar otururken etkilenen tarafta hissedilir. Ancak fiziksel aktivite sırasında da ağrı oluşabilir. Piriformis kasında hasarlanma arttıkça, siyatik sinir daha da sıkışacağından semptomlar da kötüleşir.

 

Piriformis sendromu tanısı için geçerli bir test bulunmamaktadır. Tedavisinde, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar, bu bölgedeki kaslara germe egzersizleri ve girişimsel ağrı tedavi yöntemleri uygulanabilir